Tıklama Oranı Nedir? Dijital pazarlama kampanyanızı izlerken izlemeniz ihtiyaç duyulan çok fazla ölçüm var. Tıklama oranı en önemlilerinden biridir.

Tıklama oranı, kaç kullanıcının bir reklamı, bağlantıyı veya harekete geçirici bildiriı tıkladığını ve o reklama, bağlantıya veya internet sayfasına gittiğini ölçmek için kullanılan bir SEO ve reklamcılık metriğidir.

Tıklama Oranı Nedir?

Tıklama oranı neyi ölçer?


Tıklama oranı, reklamınızı gören ve tıklayan kişileri ölçer. Peki bu metrik neden bu kadar önemlidir? Yüksek oran da tıklama, sizlere reklam kampanyalarınız, e-postalarınızın veya web sitenizin en iyi performans gösterebildiğini söyler.

Düşük tıklama oranları ile karşılaşıyorsanız, bu durum da, yanlış giden bir şeyler var. Yüksek potansiyele sahip müşterileriniz web sitenize tıklamıyor manasına gelir. Bu yüzden içeriğinizi, reklamlarınızı ve e-postalarınızı izlemeniz ve bunu yaparken bu ölçümlere dikkat etmeniz gerekir.

Tıklama oranı iyi mi hesaplanır?


Tıklama oranı, reklamınızın aldığı benzersiz tıklama sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Gösterimler, reklamınızın kaç defa yayınlandığidir.

Tıklama oranı nasıl olmalıdır?


Organik tıklama oranınız yüksekse, bu sitenize daha çok trafik geldiği anlamına gelir. Örneğin, sayfanız Google’ın arama sonuçlarında üçüncü sırada yer almasına karşın yüksek bir TO’ya sahipse, Google, insanların sayfanızla açıkça ilgilendikleri için sayfanızı daha yükseğe taşıyabilir.

Tıklama oranı SEO’nuza nasıl zarar verebilir? Google aramada işletmenizle ilgisi olmayan bir şey arıyorsanız ve insanoğlu sayfanıza bir şey bekleyerek tıklar ancak tamamen farklı bir şey görürse; bu yüksek bir hemen çıkma oranıyla neticelanabilir. Yüksek bir tıklama oranı fakat düşük bir geri dönüş oranı ile karşılaşıyorsanız bu kötü gidişata işarettir.

Tıklama oranı ve SEO


Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda , tıklama oranı önemlidir, ancak her şey değildir. Web sitenizin arama motorları için optimizasyon işlemi yapıldığı zaman ve müşterilerinizi ilgilendiren ve dikkat çekici bilgiler içerdiğinden emin olmanız gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir